H2TIMES.NEWS
No.1_2022

Novinky & Příběhy Vodíkové superauto

01.07.2022

Má tvar kapky vody. Odráží tak svůj jedinečný vodíkový zdroj energie. Je navržen jako tělo sportovce připraveného ke sprintu. 

Jediný svého druhu, vodíkový supervůz Matador MH2, byl šest měsíců vystaven jako hlavní atrakce ve slovenském pavilonu mobility "Movement of the Future" na dubajské výstavě EXPO (Světová výstava 2021-2022).

Koncept MH2, vytvořený ve spolupráci slovenského lídra automobilového průmyslu Matador Group a TUKE – Technické univerzity Košice, zaujal především svým vzhledem.

Jeho autorem je jeden z nejlepších světových automobilových designérů, slovenský rodák Branislav Maukš. Muž, který stojí za mnoha vozy a koncepty ze studia Pinninfarina, včetně Ferrari California nebo slavného "ojedinělého" zlatého Ferrari 599 Aperta.

Pan Maukš se svým designérským týmem Aufeer dokazuje, že ekologické vozy budoucnosti, možná s nulovými emisemi jako ty vodíkové, by mohly být stejně elegantní a atraktivní svým vzhledem jako supersporty se spalovacími, hybridními nebo elektrickými motory.

Matador MH2 je poháněn unikátním vodíkovým pohonem vyvinutým na slovenské univerzitě TUKE. I s působivými čísly: 600 koní, maximální rychlost 250 km/h a čas z 0 na 100 km/h 3,9 sekundy, to vše s nulovými emisemi.

Jeho nádrže můžete naplnit vodíkem téměř stejně rychle jako při běžné zastávce na benzín. A vodíkový zdroj paliva řeší mnoho problémů spojených s elektromobily nebo vozidly na fosilní paliva.

Nulové emise, ekologický pohon v kombinaci se vzhledem superauta a konkurenceschopným výkonem. Je to jako kombinace Grety Thunbergové a Supercar Blondie v jednom. 

Koncept MH2 s vodíkovým pohonem je malým, ale důležitým krokem k budoucnosti automobilového světa. To, co se dnes zdá být unikátní, bude jednou realitou. 

A může to vypadat zatraceně dobře.

Aleš Kysela

Fotografie / CGI: Aufeer Design

Vodíkové superauto

Má tvar kapky vody. Odráží tak svůj jedinečný vodíkový zdroj energie. Je navržen jako tělo sportovce připraveného ke sprintu.

Vodíkové superauto

Vodíkové superauto

Nulové emise, ekologický pohon v kombinaci se vzhledem superauta a konkurenceschopným výkonem.