V americké Kalifornii se zvolna začíná rozvíjet využívání těžkých nákladních souprav na vodíkový pohon. Podle některých dopravců mají velké výhody. Zatím je ale tato technologie daleko za vývojem elektromobilů s bateriovými články. Informuje o tom americký deník The Wall Street Journal.

Zatím je jedním z mála. Jim Gillis, prezident tichomořského regionu pro společnost IMC se sídlem v Tennessee, je propagátorem kamionových souprav na vodíkový pohon. Brzy převezme první vodíkový elektrický palivový článek vyrobený společností Nikola trucks. Dlouho předtím, než se technologie ověří, a vznikne síť čerpacích stanic.   

 „Vždy mám obavy, když se jedná o technologii první generace,“ řekl Gillis, který očekává, že do konce roku 2024 bude provozovat 50 vodíkových nákladních souprav. „I když to všechno vypadá fantasticky, vím, že problémy můžou přijít.“ Firma je jednou z mnoha v Kalifornii, které chtějí proměnit své vozové parky, aby splnily budoucí požadavky na užitková nákladní vozidla s nulovými emisemi. Mnoho z těchto dopravců se zaměřuje na soupravy s bateriovými články. Ty v podstatě aplikují technologii z výroby elektrických osobních aut pro 18kolová vozidla. Vodík si však získává příznivce mezi některými provozovateli těžkých nákladních vozidel, kteří jej považují za nejlepší cestu k technologii s nulovými emisemi. 

Podle příznivců lze díky vodíku cestovat na delší vzdálenost a rychleji doplňovat palivo než u technologie bateriových článků. Vyzdvihují také, že vodík umožňuje nákladním automobilům tahat těžší náklady, protože nevezou průmyslové baterie. 

Vývoj technologie vodíkových vozidel a vodíkové palivové infrastruktury však zůstávají roky pozadu za bateriovými elektrickými nákladními vozy. Na dopravce ale zároveň doléhají regulační požadavky. 

Kalifornie požaduje, aby počínaje 1. lednem byla nová nákladní vozidla přijíždějící do státních přístavů vozidly s nulovými emisemi. Cílem státu je v příštích dvou desetiletích vyřadit velké dieselové soupravy. Odborníci z oboru konstatují, že podobná nařízení budou pravděpodobně následovat také v jiných státech. 

Aby se připravili na budoucí požadavky, nakupují kalifornští autodopravci vozidla s nulovými emisemi. Ta jsou drahá. Ale je možné využít státní i místní dotace. 

Velké soupravy s elektrickým pohonem a vodíkovými palivovými články začínají na zhruba 450 000 dolarech, což je trojnásobek ceny dieselového náklaďáku. Autodopravci tvrdí, že jsou schopni si tyto plošiny dovolit pouze s dotacemi od státu Kalifornie a místních agentur. 

Elektrické kamionové soupravy mají nad těmi vodíkovými náskok. Podle společnosti Harbour Trucking Association, která zastupuje kamionové dopravce působící ve velkých přístavech, již více než tucet společností v Kalifornii dodává náklad právě prostřednictvím bateriových elektrických těžkých nákladních vozidel. 

To nákladní auta na vodíkový pohon se do Kalifornie teprve začínají dostávat a vodíkové čerpací stanice jsou roky pozadu za svými bateriově-elektrickými protějšky. „Stále jsme v režimu testování,“ řekl Matt Schrap , výkonný ředitel společnosti Harbour Trucking Association. „Mimo Nikolu nevidíme v Severní Americe žádné velké komerční nasazení."

Autodopravci potvrzují, že kamiony s elektrickým pohonem na baterie se hodí pro krátké cesty – mezi přístavy, nádražími nebo sklady. Dokážou ujet asi 300 mil a dobití trvá nejméně několik hodin. Oproti tomu nákladní auta na vodík mají dojezd až 500 mil a tankování trvá asi jen 30 minut. 

Nákladní vozy s palivovými články jsou zároveň o několik tisíc liber lehčí než akumulátorové elektrické soupravy, což umožňuje řidičům převážet těžší náklady generující zisk. 

Nikola je zatím průkopníkem na poli vodíkových náklaďáků, ale tradiční výrobci včetně Kenworth, Hyundai Motor a Volvo Trucks také vyvíjejí velké soupravy na vodíkové palivové články.

Nákladní společnost Biagi Bros se sídlem v Napa v Kalifornii nedávno dokončila dvouměsíční zkoušku s nákladním vozidlem Nikola na vodíkový pohon. Gregg Stumbaugh , korporátní ředitel společnosti, uvedl, že díky skvělému dojezdu a rychlému doplňování paliva odvedli jeho řidiči každý den dvakrát tolik práce než s náklaďáky s elektrickým pohonem na baterie. „Tyhle náklaďáky můžeme natankovat za půl hodiny, místo abychom zapojovali elektřinu a čekali čtyři hodiny na nabití. Bateriový pohon nám prostě nefunguje.“

Foto zdroj: PLUG POWER, STEPHEN LAM/REUTERS